Foto de Andre Hunter

5 moduri de a sărbători cum să trăiești - de la o pierdere

stive de wellness: CEO / perspectivă / emoții / fericire

„Viața și moartea sunt un fir, aceeași linie privită din diferite părți.” Lao Tzu

Am primit un telefon că fratele meu a fost bolnav și a fost supus unei intervenții chirurgicale pentru a-și salva viața. Avea o tumoră cerebrală de dimensiunea unei mingi de golf în partea stângă a creierului pe care încercau să o îndepărteze. Am fost la mii de kilometri distanță și nu am fost de niciun ajutor, ci pentru speranță și rugăciune.

Este puțin probabil că aș putea fi mai util dacă așteptam și eu la spital. De la o zi la alta atrag acel sentiment de neputință. Sentimentul de viață care trece fără să poată ține o mână în sus pentru a-și schimba direcția sau a o face să încetinească.

Mi-a fost repetat prea devreme pentru a-l pierde, în timp ce am încercat să trăiesc cât mai bine, unde am putut. A supraviețuit operației în noaptea aceea. A reușit chiar și câțiva ani mai mult să lupte împotriva cancerului. Cu zece zile înainte de 48 de ani de naștere, el a trecut din lume. Și-a lăsat în urmă soția și cei doi copii mici încă învățând bucuriile de a avea un tată.

„Moartea nu este ceva ce treci peste. Este ruptura care expune viața într-o prăpastie înainte și după, și tot ce puteți face este să încercați să existați cât mai bine în urmă. ” Lily Graham

Am ales să-i serb viața, precum și mâhnirea pentru pierderea mea. El trăiește în multe amintiri, unele amuzante, altele nebune. Dar mai ales, mă concentrez pe lumina pe care a adus-o în viața oamenilor care l-au cunoscut. A trăit o viață fericită și și-a petrecut cea mai mare parte zâmbind sau făcând pe altcineva să zâmbească. Trecerea lui mi-a deschis ochii către unele lucruri importante din viață. Așa că, în loc să privesc cum trece viața ca un tren în viteză, sunt nerăbdător să fiu pe ea, să iau călătoria vieții mele.

Am încercat să-i adaptez filozofia pentru a trăi în cinci idei. M-a ajutat în continuare să-i serb viața și să aduc o parte din ea.

Trăiește lent

Nu pot controla unde merge trenul, nici viteza lui sau oamenii care călătoresc cu mine. Dar am control asupra a ceea ce și a felului în care mă simt. Sentimentele și emoțiile mele le generez din informațiile pe care le primesc din simțurile mele. Mi-am dat seama că am de ales să urc fie cu trenul rapid, fie lent. Cea lentă se oprește la toate stațiile și ia traseul pitoresc.

„Zâmbește, respiră și mergi încet.” Acest lucru este Nhat Hanh

Am observat că este mult mai mult în viață, decât mi-ar fi dor de altfel, dacă aș fi mai răbdător. Lucrurile încă se termină și eu nu sunt mai puțin productiv sau de scop decât înainte. Nu vreau să trec o oră în zi fără să o experimentez.

Oamenii vor trece tot timpul și din viața mea tot timpul. Dacă trăiesc prea repede, îmi va lipsi comoara de a mă conecta cu ei. Îmi va lipsi comorile de a trăi.

Ziua de zi și acțiune de zi

Nu visezi. Aceasta este o controversă în două cuvinte chiar acolo. Dar iată avertismentul, nu visezi dacă nu faci vreo acțiune de zi pentru a te îndrepta spre ea. Nu are rost să producă vise tehnicolore pregătite pentru Hollywood, dacă nu faci ceva în acest sens. Puteți lansa ideea cuiva, scrieți un scenariu sau o carte sau chiar încercați să faceți chiar voi. Dar dacă am un vis, voi face tot posibilul să-l înaintez zilnic.

„Viața este plină de frumusețe. Observa. Observați albinele, copilul mic și fețele zâmbitoare. Miroase ploaia și simți vântul. Trăiește-ți viața la maximul potențial și luptă-te pentru visele tale. ” Ashley Smith

Nu este vorba despre succesul sau eșecul visului care mă motivează. Împinge visul înaintea concluziei sale naturale, fără regrete.

Pot să visez mari și să fac pași mici pentru a încerca realizarea acestuia și pot visa mici și să fac pași mari spre el. Dar ceea ce trebuie să fac este să facem o zi de zi și să o urmărim cu acțiune de zi.

Fa-l astazi

Trenul meu poate întâmpina o întârziere, este în regulă. Voi ajunge totuși la destinație la o viteză lentă bună. Voi experimenta multe emoții, iar fericirea va fi una dintre ele pe care vreau să o simt deseori de-a lungul călătoriei.

„Viața este foarte scurtă. Încercați să vă bucurați de „acum”. Mulți oameni cred că atunci când vor deveni așa și așa vor fi fericiți. Eu personal nu cred că este sănătos să-ți amâne fericirea. Mesajul meu este „Bucurați-vă de moment”. ”Adina Porter

Dar o anulare a trenului meu înseamnă că sunt blocat pe partea laterală urmărind cum trece viața din nou. Și asta nu este bine pentru mine sau pentru oamenii din jurul meu. Am învățat să nu împing înapoi ceva ce trebuie să fac acum în altă dată. Și asta înseamnă să nu anulezi o oportunitate de a experimenta partea mai moale și mai ușoară a vieții, din cauza a ceea ce unii pot vedea ca fiind cei mai serioși din viață. Nu voi amâna timp cu familia, să preiau un client nou sau să fac ore suplimentare la serviciu. Cu orice preț, o voi face astăzi.

Fratele meu se juca cu copiii săi într-o zi și le vorbea de pe un pat de spital a doua zi. Astfel pot continua să-i sărbătoresc viața și să-l văd pe servere ca un memento pentru a-mi trăi propria mea (acum nu mai târziu).

Îndeplinirea nu se acumulează

Câte lucruri deții? Până nu vă mutați acasă nu aveți niciun indiciu. Dar apoi vine o zi în care trebuie să vă încadrați și să vă mutați în altă parte. Și atunci te lovește. De unde au venit toate aceste lucruri?

Am aflat cât de multe lucruri am deținut și am fost șocat. Nu numai cantitatea de lucruri pe care le aveam, ci de unde veneau toți banii pentru a-l cumpăra. Acum merg să introduc fiecare articol din casa mea prin intermediul tăietorului. Dacă nu l-am folosit în ultimele 12 luni, este reciclat. Fara exceptii. Iar cea de-a doua parte a dezghețului este atunci când mă gândesc să cumpăr ceva. Întreb dacă bunul sau serviciul pe care intenționez să îl cumpăr este o necesitate. Sau să investighez dacă pot face ceea ce vreau prin orice alte mijloace, cum ar putea să împrumute, să angajez sau să folosesc lucrurile existente pentru a termina munca.

„Dacă cumpăr ceva nou - o piesă vestimentară, o cravată, o cămașă, un costum - ceva vechi trebuie să meargă. Așa evitez aglomerația, dulapurile îngustate și sertarele. Menține lucrurile în echilibru și funcționează cu adevărat. ” Matt Lauer

Nu vreau să port excesul de bagaje în călătorie. Acesta are un cost scump în toate domeniile vieții, de la bani la mediu. Așa că fac lucruri care sunt satisfăcătoare și satisfăcătoare în viața mea, nu doar aici pentru plimbarea pe cheltuiala mea.

Prieteni și dușmani

Aici m-am diferențiat cel mai mult de fratele meu. Era un tip îndrăgit, și avea mulți prieteni pe care îi ducea cu el în fiecare an. Erau o mână de oameni care nu-i plăceau.

Nu am mulți prieteni și nu îmi place mult mai mulți oameni care îmi plac. Judecă-mă așa cum vrei.

Dar mai târziu în viața sa a devenit mai amar și a resentit mult mai multe persoane decât pot enumera pe câteva pagini A4. I-am dat jos boala și medicamentele pe care le lua. Personalitatea lui s-a schimbat peste noapte.

„Resentimentul este ca și când bei otravă și aștepți ca cealaltă persoană să moară.” Sfântul Augustin

Singurul lucru care iese în evidență acum este cât de nefericit l-a făcut să se simtă. Amărăciunea și resentimentele au provocat mult mai multe dureri pe care le-a putut vreodată chimioterapia. A mâncat la bunătatea și fericirea lui, până în ultimele zile ale vieții sale, unde nu semăna nimic cu persoana pe care o știam cu toții. În trupul lui era un impostor, fratele meu trecuse de multă vreme.

Aceasta este o idee simplă, dar puternică. Nu tin ranchiuni. Nu sunt amar sau resentibil cu nimeni. Am văzut durerea și distrugerea pe care o pot face cuiva și oamenii din jurul lor. Dacă am o problemă sau o problemă cu cineva pe care nu o pot repara, le voi elimina din viața mea. Dar îi voi ierta și pe mine și pe mine pentru sentimentele și emoțiile implicate și apoi voi continua să-mi doresc și să mă rog pentru bunăstarea lor continuă.