4 tipuri de clienți independenți și cum să-i fac fericiți

Plăcutul oamenilor nu este întotdeauna o slăbiciune

Fotografie de Ali Yahya pe Unsplash

Am fost întotdeauna un popor plăcut.

Ca slăbiciune, este un lucru groaznic. (Profitați de… mult. Dar, la un moment dat, am început să îmi dau seama că a fost și unul dintre cele mai mari atuuri ale mele. După o viață de a studia ceea ce îi face pe oameni fericiți, am început să aplic aceste cunoștințe relațiilor mele de freelancing și lucrurile nu au fost niciodată mai bune.

Acum, pot să fac legătura între ceea ce cere clientul meu (sau modul în care o cere) și ce rezultat îl va face mai fericit. Îmi permite să trec deasupra și dincolo, într-un mod pe care nu l-am putut niciodată dacă m-am uitat doar la misiune. De asemenea, m-a ajutat să identific anumite tipuri de clienți cu care am lucrat din nou și din ce în ce acești clienți s-au dovedit a avea cel mai mult nevoie până la urmă.

1. Clientul viselor

Fotografie de CoWomen pe Unsplash

Acesta sună ca un fără să crezi, nu? Fiecare freelancer visează la acel client cu care trebuie doar să faceți clic. Îți place tipul de muncă pe care îl solicită, ei „obțin” cum faci lucrurile, este doar perfecțiunea de la început până la sfârșit. Dar o relație cu clientul tău de vis necesită muncă, la fel ca cu orice alt client. Singura diferență este că, în loc să planificați disfuncționalități sau așteptări nerealiste, vă luptați cu complianța. Asta e totul pe tine.

3 pași pentru a-ți face clientul visător fericit:

1. Stimula. Nu-ți acorda clientul de vis. Doar pentru că sunt clientul tău ideal nu înseamnă că ești freelancerul lor ideal, așa că asigură-te că au un motiv pentru a rămâne cu tine. Oferiți avantaje pentru loialitatea lor față de marca dvs.
  2. Rămâi profesionist. Este ușor să vă apropiați de clienți cu care aveți un raport bun. Aș spune chiar că am dezvoltat relații de prietenie cu câteva mele, dar este important să nu uiți niciodată că clientul tău este șeful tău. Nu-i face rău pe alți clienți pentru a-i face să se simtă bine și să nu meargă niciodată mai mult decât întâmplători în comunicările dvs.
  3. Păstrați-vă standardele personale ridicate. Munca repetată poate începe să se simtă nevăzută, chiar dacă îți place foarte mult persoana cu care lucrezi. Găsiți modalități de a-l păstra proaspăt și, mai ales, nu lăsați calitatea lucrării dvs. doar pentru că presupuneți că clientul dvs. crede că lumea dvs.

Nu uitați să solicitați feedback clientului dvs. atât de des. Acesta arată că satisfacția lor este încă o prioritate pentru tine. Oferă-le o experiență care te diferențiază de alți freelanceri.

2. Jack-in-the-Box

Fotografie de Web Hosting pe Unsplash

Acest client are multă muncă pentru tine. Cum ar fi, o mulțime de muncă. Sau cel puțin așa a spus el acum trei săptămâni. De atunci, au fost greieri și ați luat alte lucrări pentru a umple golul rămas în urma lui. Apoi te-ai trezit în această dimineață la un e-mail cu o lucrare de o lună de sarcini de care va avea nevoie în două săptămâni. Acum te înfioră pentru că, deși semnele dolarului îți dansează viziunea, timpul în care le-ai spus că vei da deoparte a trecut peste acele trei săptămâni de liniște radio.

Pentru unii clienți, acesta este un tipar atât de previzibil încât puteți efectiv calibra pentru acesta, odată ce știți cum merge povestea lor. Dacă aveți o mulțime de flexibilitate pentru astfel de lucruri (sau un program plin de clienți mai consistenți prin care puteți să vă setați ceasul), este posibil să nu simțiți deloc nevoia de a lua măsuri. Dacă, totuși, sunteți ca majoritatea dintre noi și nu puteți renunța la tot când Jack-in-the-Box apare cu o urgență de 20 de ore de muncă urgentă, veți lucra cel mai bine cu unele granițe în loc.

3 pași pentru a face un Jack-in-the-Box fericit:

1. Stabiliți limitele. Acesta este sincer sfatul meu pentru orice relație pe care o vei avea vreodată, dar este deosebit de important în acest scenariu. Spuneți clientului dvs. exact cât de multă notificare trebuie să completați în mod rezonabil tipul de misiune pe care vi-l acordă de obicei. Pad care citesc generos. Chiar dacă de această dată ai nevoie de 48 de ore, s-ar putea să fii mult mai ocupat data viitoare.
  2. Stai ferm. Fii gata pentru o apăsare. Jack-in-the-Box nu-i place să i se spună că ceva nu va funcționa în ultimul moment. Problema este că el comunică întotdeauna cu tine în ultima clipă. Aceasta nu este o problemă „tu”.
  3. Propuneți un acord de reținere. Dacă Jack-in-the-Box îți vine în mod regulat cu munca pe care îți place să o faci și un buget sănătos, vezi dacă ar fi receptiv la un acord de retinere. Precizați în contract că nu puteți fi responsabil pentru efectuarea de sarcini pe care nu le ajunge la timp. Veți fi plătit indiferent de situație și sunt încurajați să comunice eficient.

Jacks-in-the-Box sunt așa cum sunt pentru că (sau oamenii pentru care lucrează) se luptă cu managementul timpului. Dacă doriți să puteți stabili granițe cu acest tip de client, trebuie să aveți un motiv moral ridicat. Nu puneți lucrurile pe arzătorul din spate doar pentru că au făcut la fel pentru voi. Începeți-vă munca, la standardul la care v-ați păstra pentru orice alt client și faceți-l la timp.

3. Perfecționistul

Fotografie de Amy Hirschi pe Unsplash

Să fim adevărați aici, vorbim despre micromanage. Vei primi partea ta din acestea și este în regulă să le găsești provocatoare. Clienților perfecționali le place să nit-pick la detalii. Vor să știe unde vă aflați, la fiecare pas al procesului. Proiectele lor sunt bebelușii lor și nu vor altceva decât cel mai bun pentru bebelușii lor.

Dacă aș fi client, aproape cu siguranță aș fi micromanager. De aceea, îmi place în secret să lucrez cu ei! Doar că nimic mai satisfăcător din punct de vedere profesional nu-mi face decât să mă bucur micromanagerul. Iată de ce: de multe ori, consider că clienții care încearcă să mă micromanie nu au vrut să mă angajeze în primul rând. Au vrut să facă singuri treaba, sunt prea copleșiți. Când îi fac să-și dea seama că le înțeleg viziunea și sunt dedicat să o aduc la viață exact cum au visat, aproape că pot simți ușurarea lor radiază pe internet.

3 pași pentru a face fericiți perfecționarii:

1. Răspundeți la tot. Chiar și cea mai mică solicitare sau sugestie este importantă pentru acest tip de client. Vor să știe că au fost auzite de fiecare dată. Când colaborez la Google Docs, de exemplu, răspund la comentariile lor, în loc să fac clic pe Rezolva, chiar dacă este doar o notă rapidă să spun că am rezolvat-o. Le-am lăsat să decidă când se rezolvă ceva.
  2. Răspundeți înainte să întrebe. Micromanagerii se tem de necunoscut. Puteți atenua această frică prin faptul că procesul dvs. a fost lansat de la început. Am un pachet pe care îl trimit de obicei când urc la bordul unui client nou, care face exact acest lucru (de fapt, mi-a venit ideea de la unul dintre clienții mei preferați, un fotograf care înjură prin acesta cu proprii clienți).
  3. Cunoaște-ți limitele. Perfecționistii nu sunt pentru toți. Au nevoie de multă înțelegere. Dacă nu sunteți cineva care poate lucra bine cu micromanagerii, cel mai bine este să le evitați cu totul dacă puteți. Te vor stresa și munca ta îi va dezamăgi.

Este posibil să faceți un micromanager fericit. Cu toate acestea, au o tendință urâtă de a-și intra în felul lor și asta este o problemă când vine vorba de productivitate. Este posibil să observați că solicită modificări, apoi vă vor cere ulterior să anulați acele modificări fără niciun indiciu despre asta. S-ar putea să-ți solicite mult timp pentru alt motiv decât pentru că doresc o reasigurare constantă.

Acolo vei beneficia de cunoașterea propriului tău proces și de a le comunica acelui proces din start. Stabilește-ți granițele cu palul tău perfecționist și fii gata să-i amintești politicos de acele granițe când lucrurile încep să iasă din mână.

4. Cel care a ajuns

Fotografie de Jesus Kiteque pe Unsplash

Ai crezut că este sigur că va fi un client de vis, iar apoi te-a lăsat cu o cutie poștală goală și o gaură în calendarul tău. Ai urmat, dar fără niciun rost.

Vrei slujba asta înapoi. Vrei o șansă să repari lucrurile. Mai ales, vrei doar să știi ce a mers prost. Mă doare când un potențial client îți promite lumea și apoi te fantomează, dar singura modalitate de a face față acelei situații este cu o doză sănătoasă de realitate.

3 pași pentru a face cel fericit:

1. Probabil că nu poți. De aceea, ei sunt cei care au scăpat, nu cei care ar putea scăpa. Orice s-a întâmplat, acum sunt plecați de mult.
  2. Nu vrei, oricum. Pentru că nu orice loc de muncă este potrivit și asta este în regulă.
  3. De fapt, trebuie să mergeți mai departe. Există și alți clienți care te săpează. Îți pierzi timpul însușindu-te după cei care nu!

Desigur, puteți beneficia întotdeauna de o perioadă scurtă de analiză, după ce o tranzacție promițătoare se va încheia. Dacă pierdeți mai multe oferte, una după alta, poate doriți să căutați modele. Luați ce învățați și aduceți-l la următoarea slujbă. Când știi mai bine, te descurci mai bine.

Dar după ce ai făcut asta, este timpul să redați următoarea propunere. Continuă să avansezi. Clientul tău de vis este acolo, te așteaptă.